יום שישי, 26 במאי 2017

רמדאן כרים \ מאת סאם קטז

"אַתֶּם אֲשֶׁר הֶאֱמַנְתֶּם! צֻוָּה עֲלֵיכֶם הַצּוֹם כְּפִי שֶׁהוּא צֻוָּה עַל אֵלֶּה שֶׁקָּדְמוּ לָכֶם, כְּדֵי שֶׁתִּהְיוּ יִרְאֵי אֱלֹהִים"

( קֻרְאָן: פֶּרֶק 2, פָּסוּק 183 )

שלום עליכם קוראים וקוראות יקרים ויקרות, אני רוצה להודיע לכם שמחר ( 27.5.2017 ) במאי  יתחיל חודש הרמדאן שהוא החודש התשיעי בשנה המוסלמית. בחודש זה חלה מצוות הצום במהלך היום, שהיא אחת מחמשת עמודי האסלאם. הייחוד העיקרי של חודש רמדאן באסלאם הוא הצום (איסור אכילה ושתייה) שמקיימים המוסלמים בכל יום של החודש מעלות השחר ועד השקיעה. במהלך היום נאסרים גם עישון וקיום יחסי מין, ובמהלך החודש אין נערכות חתונות.

ולי בתור מוסלמי, צ'רקסי ישראלי שחי במדינת ישראל, מאוד מתרגש כי בשבילי זה יום מיוחד במינו, בינתיים שתהיה לכם קריאה נעימה וחג שבועות שמח ואני אשמח שתתנו לי משוב על הכתבה שלי אבל תתנו את המשוב שלכם בצורה רצינית ומנומסת ולא בצורה פוגענית, מגעילה ומתנשאת .


רמדאן :

חודש הרמדאן הוא החודש התשיעי בשנה המוסלמית. ובחודש זה חלה מצוות הצום, שהיא אחת חמשת עמודי האסלאם. ובעיני המוסלמים זהו חודש של התבוננות פנימית, התקרבות לאלוהים, צניעות ואיפוק, כפרה על עוונות, עשיית מעשי חסד והזדהות עם הרעב והקושי שהוא מנת חלקם של עניים או בעלי מצוקה שאין להם מה לאכול.

חשיבות דתית :

הייחוד העיקרי של חודש הרמדאן באסלאם הוא הצום ( איסור אכילה ושתייה ) שמקיימים המוסלמים בכל יום של החודש מעלות השחר ועד השקיעה. במהלך היום נאסר גם לעשן ולקיים יחסי מין. בצום הרמדאן חייב\ת כל מוסלמי\ת בוגר\ת, גברים ונשים כאחד. הפטורים מהצום הם חולים, נוסעים ונשים במצב של טומאה (מחזור חודשי), אלה חייבות\ים להשלים את ימי הצום שהחסירו במועד מאוחר יותר, או לתרום לצדקה במקרה שאינם יכולים לצום כלל. עיקרי הדינים של צום רמדאן מפורטים בקוראן עצמו, בסורת אל-בקרה. בסוף כל יום נאכלת ארוחה חגיגית שנקראת אפטאר.

הרמדאן בקוראן :

המצווה לצום ברמדאן מופיעה בקוראן בסורת אל-בקרה. על פי הקוראן, בחודש זה החלו פסוקי הקודש של הקוראן לרדת אל הנביא מוחמד עליו השלום. המסורת המוסלמית (החדית') מרחיבה ומספרת שלקראת סוף חודש רמדאן התגלה המלאך גבריאל למוחמד ע"ה בפעם הראשונה, והוריד אליו את הפסוקים בקוראן המכונים היום סורת אל-עלק.

התגלות המלאך גבריאל למוחמד ע"ה מצוינת באחד מהלילות האחרונים של החודש. לילה זה מכונה לילת אל-קדר ( בעברית : ליל הגורל ), והוא מצוין באחד מהימים האי-זוגיים מה-21 בחודש עד סופו ( על-פי המסורת המקומית ). על לילת אל-קדר נאמר שהוא "טוב יותר מאלף חודשים" ( סורה 97, פסוק 3 ) . יש מסורות ואמונות עממיות שונות לגבי לילת אל-קדר.

אופי הרמדאן בימינו :

מוסלמים רבים קמים בשעה מוקדמת מאוד קודם לעלות השחר כדי לאכול את הסוחור, שהיא הארוחה האחרונה לפני תחילת הצום, על מנת להקל על הצום היומי הממושך. מסורת מקובלת היא של 'מסחראתי', אדם מיוחד שתפקידו לעבור ברחובות ולהעיר את הישנים לסעודה המפסקת קודם הצום. לפני שקיעת החמה מתאספת כל המשפחה כדי לאכול יחד את האפטאר שהיא הארוחה שמסיימת את הצום, ופעמים רבות משלבת מאכלים ומשקאות מתוקים. נוהג מקובל הוא פתיחת סעודה זו באכילת תמר, בעקבות מנהגו של הנביא מוחמד עליו השלום המובא בקוראן.

בנוסף למשמעותו הדתית, לרמדאן אופי משפחתי-מסורתי, דבר המביא לכך שגם מוסלמים שאינם מקפידים בדרך שגרה על אורח חיים דתי, משתתפים בצום, בסעודות המשפחתיות, בתפילות ובאירועים הקהילתיים. עם זאת, הקושי בצום במהלך תקופה ארוכה לצד נטיות חילוניות מביא לכך שלא כל המוסלמים אכן צמים, בייחוד בתקופות בהן חל החודש בקיץ, בהם הימים ארוכים וחמים . הרמדאן מתאפיין גם בביקורים אצל קרובי משפחה, ובגל קניות של ביגוד ומתנות.

קובץ:Ramadan jerusalem kmhad.jpg

קישוטים לכבוד הרמדאן ברובע המוסלמי בירושלים


הנה שני סרטונים נחמדים לצפייה:נ.ב : אני פרסמתי כתבה על הקוראן, מי שמעוניין מוזמן לקרוא :

5 תגובות:

 1. תודה סאם ששיתפת אותנו, חידשת לי הרבה על הרמדאן. אהבתי את הבקשה שלך לתגובות לא פוגעניות...

  השבמחק
 2. וואו סאם בהצלחה! שיהיה צום קל...
  זה בטח משפיע על תלמידים בבתי ספר הצום, יש חופש ברמדאן?
  מקווה שתצליח להיות שותף בימים שנותרו עד סוף שנת הלימודים, למרות הצום

  השבמחק
 3. למה אתה מברך את התרבות במקום היהודים אנחנו חיים בישראל ולא משתחווים לפסלים

  השבמחק
 4. חברים של יום טוב, קוראים לי אנטוניו לורה מישראל, אני רופאה במקצועי מנתח, אני בת 45, קרא בעיון את עדות חיי האמיתית כיצד החזרתי את האהבה לשעבר תוך יומיים של נרות נתח אהבה איות תפילה, יש לי כוונות טובות לחלוק את החדשות הטובות כאן כי אני יודע שמידע זה יעזור למישהו שקורא את זה כרגע לרפא לב שבור ולהשיב יחסי אהבה אבודים תוך יומיים. הסטוי שלי אולי דומה, הייתי נשוי לאנטוניו ארבע שנים, בחודש שעבר הוא נפרד ממני, עשיתי הכל כדי להחזיר אותו לאהוב אותי, אבל כל מה שעשיתי היה לשווא, רציתי שהוא כל כך יחזור כי היה לנו שני ילדים קטנים יחד ואני כל כך אוהבת אותו שאני לא יכולה לחיות בלעדיו, שאלתי אותו עם הכל, הבטחתי אבל הוא סירב. הסברתי את הבעיה שלי לעמיתי בעבודה, היא החברה הטובה שלי והיא ייעצה לי ליצור קשר עם מגהץ איות אהבה שיכול לעזור לי לאיית אהבה, אבל אני מהסוג שלעולם לא חשב שחלק מאיות אהבה קיים או יכול לעבוד, לא הייתה לי ברירה אלא לנסות, שלחתי בדוא"ל את כתובת הדוא"ל ליצירת קשר עם ערוץ האיות שהיא נתנה לי וכמה מוניטות אחרי שקיבלתי תגובה. ד"ר אדודווה אמר לי שהוא יכול לעזור לי להחזיר את בעלי, זה היה אין בעיה שהכל יהיה בסדר לפני שלושה ימי עבודה, עקבתי בקפידה אחר כל ההוראות שלו על מה לעשות בביתי במהלך תפילת איות אהבה באמצע הלילה. אודודואה השיק לאוויר קטע כתיב של אהבה ובאופן מפתיע, היום השני היה בסביבות השעה 06:00. בן זוגי לאהוב של בעלי התקשר אליי בטלפון הנייד שלי, הייתי כל כך מופתע כי בעלי סירב להתקשר אליי ולא שלח לי טקסט בשלושת השבועות האחרונים, פתאום הוא התקשר להתנצל בפני והוא אמר שהוא יחזור הביתה לבקר אותי והילדים שלי בקרוב. מאז אותו היום הראשון שהוא התקשר אליי, הוא התקשר אלי והתקשר אלי כל יום, היום הוא התקשר לענתי לשיחת הטלפון והוא אמר שוב שהוא כל כך מצטער על כל מה שקרה שהוא רצה שאסלח ואחזור אליו כבן זוג אהבה, שהוא כל כך אוהב אותי. אני כל כך שמח ועד היום התחלנו לחיות יחד באושר כמשפחה אחת. תודתי העמוקה עוברת לד"ר אודודואה על כוחותיו המחוננים להחזיר את הנישואין השבורים ולהחזיר בן זוג לאהבה לשעבר תוך יומיים אהבה לאיות תפילה שעובדת. אני ממליץ עליו בכנות לכל מי שמחפש שיקום אהבה דחוף (dr.oduduwaspellcaster@gmail.com)

  השבמחק